Jakie ubezpieczenie na wyjazd do ciepłych krajów?

Wyjazd do ciepłych krajów to marzenie wielu z nas. Piękne plaże, palmowe drzewa, przepiękne zachody słońca – wszystko to sprawia, że nie możemy się doczekać wakacji w tropikach. Jednak przed wyjazdem warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach, w tym o odpowiednim ubezpieczeniu. Zobaczmy więc, jakie ubezpieczenie warto wziąć na wyjazd do ciepłych krajów, by móc cieszyć się wakacjami bez stresu i nieprzewidzianych wydatków.

Jako że sezon wakacyjny się już rozpoczął warto by co nieco wspomnieć o dodatkowych polisach ubezpieczeniowych, które przy takich wycieczkach najlepiej się sprawdzają. Jeśli zamierzasz najbliższe wakacje spędzić poza Polską, być może nasz poradnik cię zainteresuje.

Co to jest EKUZ?

EKUZ (Europejskie Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego) to dokument, który uprawnia do bezpłatnego lub zniżkowego korzystania z usług medycznych w państwach Unii Europejskiej, Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii. EKUZ jest wydawana przez Narodowy Fundusz Zdrowia i może być wystawiona osobom posiadającym ubezpieczenie zdrowotne w Polsce.

EKUZ uprawnia do korzystania z usług medycznych w ramach tzw. „świadczeń niezbędnych w ramach podstawowego zakresu opieki zdrowotnej”, czyli w sytuacji, gdy niezbędna jest natychmiastowa pomoc medyczna lub leczenie ambulatoryjne. EKUZ nie obejmuje natomiast kosztów leczenia w ramach wyjazdów turystycznych ani zażywania lekarstw, które nie są dostępne w kraju pobytu.

Zadbaj o EKUZ

Jeśli na wakacje wybierasz się do jednego z krajów Unii Europejskiej, na pewno przed wylotem powinieneś postarać się o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego w skrócie zwaną EKUZ, którą dostaniemy w dowolnym oddziale wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia.

Dzięki niej uzyskujemy prawdo do publicznej opieki medycznej kraju, do którego się wybieramy. Jednak warto mieć na uwadze to, że karta EKUZ może nie zapewniać nam pełnej ochrony, a za niektóre świadczenia możemy ponieść dodatkowe koszty.

Wszystko dlatego, że w zależności od kraju panuje różne ustawodawstwo dotyczące opieki medycznej. Dlatego warto jest zainteresować się dodatkową polisą ubezpieczeniową, która zapewni nam pełną opiekę medyczną na terenie kraju, do którego się udajemy.

Ubezpieczenie dodatkowe

Obecnie ofertę dodatkowego ubezpieczenia na czas wyjazdu zagranicznego oferuje nam wielu ubezpieczycieli. Nie każdy ma jednak takie same warunki, dlatego należy dokładnie przejrzeć umowę ubezpieczeniową i wybrać wariant, który będzie nam najbardziej odpowiadał. Obecnie polisy mają węższy lub szerszy zakres świadczeń obejmujących opiekę medyczną za granicą, ale Rzecznik Ubezpieczonych radzi, aby wykupywać polisy, których minimalny limit ubezpieczenia wynosi 10 tys. euro.

Jakie są dodatkowe ubezpieczenia na czas wyjazdu zagranicznego?

Oprócz podstawowego ubezpieczenia turystycznego, istnieją również dodatkowe ubezpieczenia, które mogą być przydatne na wyjazdach zagranicznych. Oto kilka przykładów:

  • Ubezpieczenie bagażu: chroni bagaż podróżnych w przypadku jego zagubienia, kradzieży lub uszkodzenia.
  • Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej: chroni turystę przed ewentualnymi roszczeniami odszkodowawczymi z tytułu szkód wyrządzonych osobom trzecim podczas wyjazdu zagranicznego.
  • Ubezpieczenie kosztów leczenia: pokrywa koszty leczenia i hospitalizacji za granicą.
  • Ubezpieczenie sprzętu sportowego: chroni sprzęt sportowy przed uszkodzeniem lub kradzieżą podczas wyjazdu zagranicznego.
  • Ubezpieczenie samochodu za granicą: chroni samochód podczas podróży za granicę i pokrywa koszty naprawy lub holowania w przypadku awarii lub wypadku.
  • Ubezpieczenie na wypadek choroby przewlekłej: zapewnia dodatkowe świadczenia w przypadku zaostrzenia się choroby przewlekłej podczas wyjazdu zagranicznego.
  • Ubezpieczenie na wypadek nieoczekiwanej rezygnacji z wyjazdu: zapewnia zwrot kosztów w przypadku rezygnacji z wyjazdu z powodów losowych, takich jak choroba, wypadek lub śmierć bliskiej osoby.

Te i inne rodzaje ubezpieczeń mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb i oczekiwań turystów. Ważne, by dokładnie zapoznać się z warunkami umowy i upewnić się, że ubezpieczenie obejmuje wszystkie potencjalne sytuacje, na które chcielibyśmy być

Ubezpieczenia biur podróży

Wyjeżdżając z biurem podróży, warto zapoznać się z oferowanymi przez nie ubezpieczeniami. Często są one dostępne już w pakiecie z wyjazdem, jednak warto sprawdzić, czy aby na pewno są one dostosowane do naszych potrzeb i oczekiwań.

Jeśli korzystamy z oferty wycieczki zorganizowanej przez biuro podróży, najczęściej mamy także do czynienia z przygotowaną przez nie polisą. Jeśli ta ci nie odpowiada, nie bój się z niej zrezygnować i poszukać czegoś na własną rękę. Dziś polisę wykupić możesz za pośrednictwem sieci, nie ruszając się z własnego mieszkania i zrobić to możesz nawet w dniu wyjazdu. Dostarczona zostanie w formie elektronicznej na twoją pocztę internetową.

5 2 votes
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments