Ubezpieczenie OC

Nie da się ukryć, że jazda samochodem może sprawić ogromną przyjemność. U wielu kierowców w momencie, w którym wsiądą za kierownicę, pojawia się uśmiech na twarzy. Samochód ma jednak także i oblicze praktyczne. Dzięki niemu w kilka minut można pokonać spore odległości i praktycznie żadnym problemem stają się zakupy oraz przemieszczanie się do pracy.

Oczywiście pojazdy to nie tylko prawa, ale i obowiązki. Jednym z nich jest prawny wymóg wykupienia polisy OC. Ubezpieczenie OC oznacza mniej więcej tyle, co ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

Za jego sprawą nie musimy się martwić o stłuczki, czy wypadki z naszej winy. W takich przypadkach bowiem koszty naprawy pojazdu osoby poszkodowanej, zostaną przerzucone na naszego ubezpieczyciela.

Jasno zatem widać, że istotą OC jest prawne zabezpieczenie wypłacalności sprawców wypadków. Ponieważ w polskim porządku prawnym polisę od odpowiedzialności cywilnej musi posiadać każdy pojazd, za jej brak nakładane są surowe kary. Samochód bez OC holowany jest na parking policyjny, a jego kierowca musi wpłacić nawet dwa tysiące złotych na Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Aby kupić polisę OC wystarczy udać się do siedziby ubezpieczyciela lub chociażby zadzwonić na jego infolinię. Podczas procesu obliczania składki potrzebne będą takie dane, jak informacje o właścicielu, kierowcach, pojeździe, czy miejscu jego parkowania.

Ogromny wpływ na wysokość opłaty za ubezpieczenie mają posiadane przez nas zniżki. Te w przyznawane są w pierwszej kolejności za bezszkodową jazdę.

Zniżkę można dostać również za wiek powyżej 25 lat, czas posiadania prawa jazdy oraz kontynuację polisy u tego samego ubezpieczyciela. Po zsumowaniu wszystkich uwarunkowań agent nie można nam jednak przyznać obniżki większej, niż 60 procent stawki podstawowej.

Wartość ta z resztą jest i tak wystarczająca. W przypadku auta starszych, niż 10 lat może bowiem oznaczać składkę na poziomie nawet dwustu, czy trzystu złotych rocznie. Jeżeli uważacie, że samo ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest za słabym zabezpieczeniem waszego samochodu, zawsze możecie także wybrać polisę AutoCasco.

Tą najlepiej jest wziąć w pakiecie i w przypadku auta dosyć młodego. Przy pojazdach starych jej wartość może osiągnąć naprawdę wysoki poziom.

5 2 votes
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments