Ubezpieczenie samochódu za granicą

Coraz częściej zdarzają się sytuacje, w których podczas planowania wyjazdów zagranicznych, postanawiamy udać się na nie własnym samochodem. Jako że auto musi pokonać ogromną ilość kilometrów, należy je w odpowiedni sposób przygotować.

Oczywiście nie chodzi wyłącznie o stan techniczny oraz dokonanie koniecznych napraw. Przygotowaniem przed wyjazdem zagranicznym jest także przejrzenie polis ubezpieczeniowych pojazdu. Pamiętać musimy o co najmniej kilku ważnych elementach.

Absolutną podstawą jest sprawdzenie ubezpieczenia OC. W pierwszej kolejności musimy zobaczyć do kiedy ważna jest polisa i czy termin ten nie koliduje z naszym wyjazdem. Jeżeli data zakończenia umowy jest odległa, mamy pewność, że w razie stłuczki koszty przeniesione zostaną na ubezpieczyciela.

Dzieje się tak dlatego, że wszystkie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej ważne są także poza granicami naszego kraju. Podobna sytuacja dotyczy również ubezpieczenia od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków oraz auto casco. Zatem jeżeli mamy wykupiony pakiet ubezpieczeń, nie musimy się martwić o ochronę podczas podróży.

Zanim przekroczymy granicę Polski musimy sprawdzić, czy państwo do którego się udajemy honoruje zwykłe polisy ubezpieczeniowe. Te są przyjmowane w każdym kraju Unii Europejskiej. Jeżeli jednak udajemy się na wschód, sama polisa nie wystarczy.

Przy pierwszej kontroli drogowej nasze auto mogłoby zostać zatrzymane. W krajach wschodu wymagany jest dokument o nazwie zielona karta. Nie powoduje ona jednak praktycznie żadnych kosztów.

Ubezpieczyciele wydają go bowiem bezpłatnie na podstawie umowy ubezpieczenia OC. Oczywiście prośbę o wydanie zielonej karty należy skierować co najmniej kilka dni wcześniej.

Ostatnim, wartym uwagi elementem jest polisa Assistance. Jeżeli ją posiadamy, warto zobaczyć jaki zakres kilometrów jest w nią wpisany. Gdy zasięg dotyczy jedynie Polski, warto pomyśleć o jego rozszerzeniu. W takim przypadku zabezpieczymy się przed wysokimi kosztami ewentualnych napraw. Jako że Assistance stało się popularne, corocznie ubezpieczyciele proponują swoim klientom specjalne, wakacyjne oferty.

Polisa w takim przypadku nie jest droga i obowiązuje jedynie przez krótki czas.

5 3 votes
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments